Toņu kartes ārdarbiem


Toņa izvēlēšanās no toņu kartes


Krāsa veido būtisku daļu no apkārtējās vides un ir nedalāmi saistīta ar to. Tāpēc ir svarīgi krāsu redzēt apgaismojumā, kādā tā faktiski tiks izmantota. Krāsa vienmēr ir relatīvi saistīta ar citiem aspektiem — piemēram, apgaismojumu un citām krāsotām virsmām. Gaismas un ēnas mijiedarbība nemitīgi maina gan krāsu uztveri, gan redzamo virsmas raupjumu vai gludumu.


Tikkurila toņu kartes veidotas ar toņu kartes krāsām

Toņu kartē redzamie toņi veidoti ar toņu kartes krāsām. Toņu karšu paraugi parasti ir pusmatēti. Veidojot toņu kartes, krāsošanas sistēmas radītie toņi ir kā standarts. Pielietojot vienu krāsošanas sistēmu toņu standarta un toņu kartes veidošanai, piemēram, pastai Symphony, toņu kartes paraugs tehnisko iespēju robežās līdzinās virsmas galīgajam krāsojumam. Tikkurila krāsu laboratorijā toņu apstiprināšana vienmēr ir pakļauta pārbaudei zem standartam atbilstoša D65 dabiskas gaismas avota.


Ārdarbiem speciālas toņu kartes


Toņu kartes ir pieejamas gan iekštelpu, gan ārtelpu krāsošanai. Ārējās apdares toņu karšu kolekcijā svarīga nozīme ir krāsas noturīgumam un izturībai pret klimatiskajiem apstākļiem, pielāgojumam dažādām kultūrām un pastas krāsošanas sistēmu piemērotībai dažāda veida saistvielām. Tādēļ izvēloties toni ārējai apdarei, iesakām vienmēr izmantot toņu kartes ārējai apdarei. Toņu klāsts iekšējai apdarei ir daudz plašāks nekā ārējai apdarei.


Toņu klāsts iekšējai apdarei ir daudz plašāks nekā ārējai apdarei. Tā kā nav jārēķinās ar klimatisko apstākļu ietekmi, daudz plašāka ir arī pieejamo pigmentu izvēle. Gandrīz visas telpu apdares toņos izmantotās saistvielas ir viena veida saistvielas, un tas nozīmē, ka ir mazāk ķīmisku ierobežojumu.


Apgaismojums


Izvēloties krāsas ārējai apdarei, toņa paraugu vajadzētu pārbaudīt vertikālā pozīcijā dabiskā āra apgaismojumā. Iesakām nokrāsot vienu kvadrātmetru lielu laukumu paraugam. Nereti toņa paraugs ārā izskatās gaišāks un zilganāks nekā iekštelpās. Ārējās apdares krāsas uz toņu kartes baltā fona bieži izskatās daudz tumšākas nekā tās izskatītos faktiskajā vidē.


Gadalaiki un diennakts laiks arī ietekmē krāsu uztveri, attiecīgi ēkas fasāde var izskatīties pilnīgi atšķirīgi krēslā un spožā rīta gaismā. Gluži tāpat arī ziemas melnbaltā ainava vai vasaras zaļie toņi var būtiski ietekmēt krāsas uztveri.

UZMANĪBU!

Ekrānā redzamie krāsu toņi ir atveidoti elektroniski. Tie var atšķirties no reālā krāsas toņa, jo mūsu krāsu uztveri ietekmē materiāla virsma, atspīdums, apgaismojums un citi faktori. Vienmēr pārliecinieties par savu izvēli un izmantojiet toņu karti vidē un apstākļos, kas līdzīgi tiem, kādiem izvēlaties krāsu. Toņu kartes varat apskatīt pie mazumtirgotāja.


Toņu kartes ārdarbiem