Nav gaismas - nav krāsas


gaisma krasa

Krāsu izvēlē nozīmīga loma ir apgaismojumam

Gaismas kvalitāte, spilgtums un apgaismojuma leņķis būtiski ietekmē to, kā mēs uztveram krāsu noteiktā telpā. Viena un tā pati krāsa dažādi izskatās saules gaismā, ēnā un mākslīgā apgaismojumā. Gan dabiskais, gan mākslīgais apgaismojums ietekmē uztveri par krāsotām virsmām, it īpaši gaišām. Gaisma, ko izstaro kvēlspuldze, ir silta un dzeltenīga.

Savukārt dienasgaismas spuldzes salīdzinoši slikti atspoguļo krāsu, proti, dienasgaismas spuldžu gaismā krāsas zaudē daļu no savām īpašībām. Tāpēc iesakām krāsas izvēlēties uz vietas atbilstoša apgaismojuma apstākļos.

krasu izvele

Siltas un gaišas krāsas ir piemērotākas krāsošanai ziemeļu un austrumu pusē, savukārt salīdzinoši vēsākas krāsas — dienvidu un rietumu pusē. Citas lietas, kas jāņem vērā, izvēloties krāsu, ir izmērs un telpas pielietojums. Kādam nolūkam telpa tiks izmantota, kurš to izmantos un cik ilgi cilvēki tajā uzturēsies?

Dzīvojamām platībām, piemēram, dzīvojamajām istabām un virtuvēm, ir prātīgi izvēlēties gaišākus un neitrālākus toņus nekā telpām, kurās cilvēki parasti uzkavējas īsu brīdi. Spilgtākas krāsas var izmantot, lai radītu efektu laukumos, kas savieno vienu telpu ar otru. Tāpat arī vannasistabas var atsvaidzināt ar košiem toņiem.